FY2021 – Small Grant Awardees

Ghazaleh Ashrafi, Cellular Biology & Physiology – “Post-translational regulation of mitochondrial metabolism at the synapse”

Thomas Papouin, Neuroscience – “Cholinergic signaling in astrocytes and implications to cognitive therapies”

Rithwick Rajagopal, Ophthalmology & Visual Sciences – “Synaptic lipid reconfiguration in the pathogenesis of diabetic retinopathy”

Lavina Sheets, Otolaryngology – “Development of an in vivo model system for the study of sensory afferent regeneration”

Michael Wong, Neurology – “Vascular mechanisms of epileptogenesis in a mouse model of a genetic epilepsy”

FY2020 – Small Grant Awardees

Joseph Corbo, Pathology & Immunology – “Evaluating the differentiation potential of naive human pluripotent stem cells and their suitability for testing a re-programming-based therapy for blindness”

Sonika Dahiya, Pathology & Immunology – “Molecular characterization of adolescent diffuse gilomas”

Rafael Galindo, Neurology – “Neurofunctional effects of NMNAT overexpression and SARM depletion in newborn hypoxia-ischemia”

Angela Hirbe, Medical Oncology – “The role of ASCT2 as a diagnostic marker and target in malignant peripheral nerve sheath tumors”

Sebla Kutluay, Molecular Microbiology – “Innate immune responses against HIV-1 infection in human stem cell-derived microglia”

Mayssa Mokalled, Developmental Biology – “Mechanisms of adult neurogenesis during spinal cord regeneration in zebrafish”

Philip Williams, Ophthalmology and Visual Sciences – “In vivo biosensor imaging of neuronal response to trauma in the mouse retina”

Wayne Yokoyama, Rheumatology – “Mechanistic insights into the pathogenesis of neurosarcoidosis”

FY2019 – Small Grant Awardees

Umeshkumar Athiraman, Anesthesiology – “Isoflurane conditioning for SAH-induced delayed cerebral ischemia: role of nitric oxide synthase”

Valeria Cavalli, Neuroscience – “Defining the transcriptional profile and functional role of mouse and human satellite glial cells”

Albert Davis, Neurology – “Measuring alpha-synuclein in brain interstitial fluid in models of synucleinopathy”

Oscar Harari, Psychiatry – “Characterization of the brain cellular population structure altered in Alzheimer’s disease”

Terrance Kummer, Neurology – “Synaptic mechanisms of circuit dysfunction in traumatic brain injury”

Durga Mohapatra, Anesthesiology – “Neurobiology of bone cancer pain via tumor-nerve redox crosstalk involving TRPA-1 and Nav channels”

Matthew Wood, Plastic & Reconstructive Surgery – “Dissecting the regulation of IL-4 production during nerve regeneration across scaffolds”

Hiroko Yano, Neurosurgery – “Role of DNA methyltransferases in Huntington’s disease pathogenesis”

FY2018 – Small Grant Awardees

Rajendra Apte, Ophthalmology – “MicroRNA driven cell fate programming in retinal degeneration”

Robert Gereau, Anesthesiology – “Regulation of somatosensory connectivity by trans-synaptic interactions between neurexins and neuroligins”

Lawrence Snyder, Neuroscience – “The neural origins of correlated oxygen fluctuations in cortex”

Lila Solnica-Krezel, Developmental Biology – “Functions of dachsous and fat atypical cadherins in telencephalic neuronal migration”

Paul Taghert, Neuroscience – “Genetic analysis of GPCR signaling controlling circadian time measurement in Drosophila”

FY2017 – Small Grant Awardees

Milan Chheda, Molecular Oncology – “Developing an in vivo RNAi screening system for transcriptional regulators of glioblastoma”

Joseph Culver, Radiology – “Wide-field two-photon microscopy for mapping functional connectivity in mice”

Gilbert Gallardo, Neurology – “Engineering anti-tau single-chain fragment variables to investigate tau pathogenesis and for an immunotherapeutic approach in Alzheimer’s disease”

Phyllis Hanson, Cell Biology – “Trafficking itineraries leading to Abeta generation”

Kristen Kroll, Developmental Biology – “Dysregulation of the cortical interneuron transcriptome in epileptic encephalopathies”

Kelly Monk, Developmental Biology – “Elucidating the role of neuronal mtor in Schwann cell development”

Jose Moron-Concepcion, Anesthesiology – “Dissecting the neural circuits involved in the effects of pain on opioid addiction”

FY2016 – Small Grant Awardees

Joseph Ackerman, Radiology – “Quantitative MRI mapping of brain tissue oxygen”

Celeste Karch, Psychiatry – “The role of MAPT mutations on tau kinetics in a human neuronal model of frontotemporal dementia”

Liviu Mirica, Chemistry – Novel radioimaging agents for amyloid beta peptide aggregation in Alzheimer’s disease”

Joshua Rubin, Pediatrics Hematology/Oncology – “Role of fetal-in-maternal microchimeric cells in glioblastoma biology”

Mark Rutherford, Otolaryngology – “Effects of agin and noise exposure on the molecular anatomy of synaptic transmission and spike generation in the mammalian cochlea”

Gregory Zipfel, Neurosurgery – “Role of MMP-9 in aneurysmal subarachnoid hemorrhage-induced delayed cerebral ischemia”

FY2021 – Post-Doctoral Fellowship Awardees

Nicole Leitner, Biology – “The neurogenetics of a polymorphic neural circuit”

Bridget Matikainen-Ankney, Psychiatry – “Understanding the neurobiological basis for why weight loss increases food motivation is critical for achieving lasting weight loss”

Mohini Sengupta, Neuroscience – “Gain control in motor circuits: The curious case of coincident inhibition”

Lu Zhao, Biomedical Engineering – “The mechanism of Sonogentics-mediated neuromodulation through the activating of mechanosensitive ion channels”

FY2020 – Post-Doctoral Fellowship Awardees

Oshri Avraham, Neuroscience – “Fatty acid synthesis in satellite glial cell promotes regenerative growth in sensory neurons”

Fabia Filipello, Neurology – “IPSCs-derived human microglia to study the role of TREM2 in neurodegenerative diseases”

Maud Gratuze, Neurology – “Impact of TREM2 variant on Tau pathology and neurodegeneration in Alzheimer’s disease”

Marcos Matamoros Campos, Cell Biology and Physiology – “Molecular mechanisms of ion selectivity and drug binding in potassium channels”

Chi Sun, Ophthalmology and Visual Sciences – “Development of a therapeutic strategy for genetic disorders in retinal neurons”

FY2019 – Post-Doctoral Fellowship Awardees

Hong Jun Cho, Chemistry – “Bifunctional chelators as theranostic tools for metal ion-amyloid beta species interactions in Alzheimer’s disease”

Zengqin Deng, Cell Biology and Physiology – “Structure and mechanism of the transient receptor potential vanilloid 3 channel”

Ning Shen, Ophthalmology and Visual Sciences – “Control of plasticity in retinal bipolar cells”

FY2018 – Post-Doctoral Fellowship Awardees

Antonietta Franco, Pharmocogenomics – “Small molecules for therapeutic targeting of mitofusins in neurodegenerative disease”

FY2017 – Post-Doctoral Fellowship Awardees

Alexis Hill, Biology – “The role of KCNH2 in modulating neuronal excitability and seizure susceptibility”

Aaron Mickle, Anesthesiology – “Wireless monitoring and optogenetic modulation of bladder function”

Yuan Pan, Neurology – “Defining the mechanisms underlying CCL5 regulation of glioblastoma growth”

Darshan Sapkota, Genetics – “The regulation and significance of translational readthrough in the brain”

FY2016 – Post-Doctoral Fellowship Awardees

Ju Huang, Anatomy and Neurobiology – “Regulation of synaptic plasticity by a novel Cdh1-APC/FMRP ubiquitin pathway”

Dario Maschi, Cell Biology and Physiology – “Nanoscale resolution analysis of synaptic vesicle dysfunction in fragile X syndrome”

Debajit Saha, Biomedical Engineering – “The mechanisms and roles of functional changes in a sensory pathway due to nanoparticle interactions”

Jung Shin, Developmental Biology – “Studies on novel regulatory genes for axon regeneration”

Min-Yu Sun, Psychiatry – “Insights into the nature of a novel endogenous neuromodulator, and may spur oxysterol-related therapeutic drug development”

Matthew Toomey, Pathology and Immunology – “The optimization of color vision through selective carotenoid metabolism”